RYTUAŁ HAMMAM A CIĄŻA

hammam-et-grossesse-9720-468-0

W trakcie ciąży możemy z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw hammamu, jeśli tylko lekarz prowadzący nam na to pozwoli. Jakie są zalety takiego zabiegu? Jakie środki ostrożności należy podjąć i jakie przeciwwskazania musimy bezwzględnie wziąć pod uwagę?

Przed skorzystaniem z zabiegu hammam należy zapytać o zdanie ginekologa, który prowadzi ciążę. Wiadomo, że podczas pierwszego i trzeciego trymestru kobieta gorzej znosi wysokie temperatury. Dlatego zaleca się, by nie pozostawać dłużej niż 10 minut w gorącym pomieszczeniu, albo ograniczyć swój pobyt do tych sal, gdzie panują niższe temperatury. W drugim trymestrze organizm lepiej toleruje ciepło, w tym okresie kobieta może pozostać w gorącym pomieszczeniu od 10 do 15 minut. Najważniejsze, by słuchać co mówi nam ciało i nie zapominać o nawadnianiu organizmu. Jeśli poczujemy się słabo lub pojawią się problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej opuścić gorące pomieszczenie.

Korzyści z zabiegu hammam dla kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy mogą na własnej skórze poczuć dobroczynne działanie hammamu. Zabieg taki oczyszcza skórę, odblokowuje oskrzela, a ponadto ciepło pary wspomaga produkcję kolagenu i proces odnowy komórek. Kąpiel stóp w zimnej wodzie natomiast pobudza krążenie i łagodzi uczucie „ciężkich nóg”.

Przeciwwskazania do zabiegu.

Jak już pisaliśmy, jeśli kobieta w ciąży chce skorzystać z rytuału hammam, powinna bezwzględnie uzyskać zgodę lekarza prowadzącego. Istnieją sytuacje, w których absolutnie nie zaleca się przeprowadzenia takiego zabiegu, a są to:

– problemy z sercem,

– podwyższone ciśnienie,

– problemy z krążeniem,

– żylaki.

Oczywiście w przypadku ciąży zagrożonej odradza się korzystanie z gorących kąpieli. Ciepło sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, co może wywołać przedwczesny poród.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
RYTUAŁ HAMMAM A CIĄŻA, 6.7 out of 10 based on 3 ratings
Print Friendly

One comment on “RYTUAŁ HAMMAM A CIĄŻA

 1. Dorota 4 listopada 2015 14:17

  Pozdrawiam autora za doskonały komentarz.
  Dorota

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>