MASKA INNA NIŻ WSZYSTKIE – SKARB MAROKA

MASKA, której zastosowanie jest tak szerokie, że może być codziennym kosmetykiem dla całej rodziny oraz której właściwości naturalne sprawiają, że czyni cuda z naszą skórą… to marokańska glinka GHASSOUL, wydobywana w jednym miejscu na świecie – Maroku.

Dzięki uprzejmości Producenta 0 i naszego Partnera w Maroku – firmy Efas przygotowaliśmy obszerny materiał na temat Glinki Ghassoul.(* prawa kopiowania i wykorzystania zabronione.)

GHASSOUL – marokański skarb pielęgnacji ciała i włosów. Produkt Certyfikowany Ekologicznie.

Pochodzenie

W Maroku, glinka „saponifère” (myjąca) jest używana od wieków, prawdopodobnie od czasów średniowiecza (XII i XIII wiek) przez ludność  Afryki  Północnej oraz w niektórych regionach Środkowego Wschodu. Ta glinka jest nazywana Ghassoul. Nazwa ta pochodzi od arabskiego czasownika „rassala”, który oznacza „myć”. Glinkę wydobywa się w podziemnych kopalniach.

Pochodzenie geograficzne

Sprzedawana obecnie glinka Ghassoul pochodzi z jedynych znanych na świecie złóż znajdujących się w Maroku na skraju Atlasu Środkowego w dolinie Moulouya oddalonej 200 km od Fezu.

Pochodzenie geologiczne

Ghassoul to skała osadowa pochodzenia jeziornego z okresu trzeciorzędu. Pierwsze badania zostały wykonane przez Darmoura w 1843, ale dopiero w 1923 roku opisał złoże Barthoux, a następnie Jeannette. Barthoux przypisał to złoże do okresu jurajskiego i umiejscowił tę glinkę w kompleksie margli wraz gipsem w nieregularnych warstwach wapiennych.

Pochodzenie geologiczne glinki było szeroko dyskutowane przez Yavamovitch’a, Frey’a i AL’a w latach 1936-1937, którzy stwierdzili, że glinka powstaje w procesie hydratacji płynnych materiałów wulkanicznych. Następnie Lapparent (1937) podważył tę tezę twierdząc, że pochodzi ona w procesie alteracji ruchomych skał wulkanicznych.

W 1977, N. Trauth potwierdził istnienie zależności między Ghassoul i innymi skałami mineralnymi, co pozwoliło mu wytłumaczyć  pochodzenie minerałów ilastych w glince Ghassoul związane z postępującą transformacją istniejących wcześniej minerałów w bogatym środowisku magnezowym i krzemionkowym.

Ghassoul i tradycja:

Od dziesiątek lat Ghassoul jest obecny w zwyczajach Maroka i Tunezji. Znana pod nazwą Ghassoul w Maroku i Tfal w Tunezji, pozostaje dziś, nieodłącznym elementem rytuału hammamu.

Kobiety zawsze posiadają w swoich kosmetyczkach czarne mydło i rękawicę peelingującą oraz Ghassoul. Glinka stanowi część rytuałów i tradycji pielęgnacji ciała w tych krajach.

W Maroku i w Tunezji Ghassoul jest sprzedawana w naturalnej postaci, a sposoby przygotowania i używania glinki są przekazywane z matki na córkę. Ghassoul jest najczęściej rozrabiana wodą z kwiatów pomarańczy, wodą różaną lub innymi olejkami eterycznymi, …itp., by wydobyć jej zapach i zwiększyć właściwości nawilżające.

Warto podkreślić, że glinka Ghassoul, obok henny i mleka jest jednym z darów ofiarowanych mężatce.

Ghassoul jest także stosowana doustnie przez kobiety w ciąży w walce z nadkwasotą. Ghassoul jest sprzedawany w całym Maroku.

Skład i charakterystyka fizyczno-chemiczna

Ghassoul jest produktem mineralnym całkowicie naturalnym, złożonym szczególnie ze stevensytów, to minerał ilasty na bazie krzemianu magnezu.

Gęstość

Ok 1,7 potwierdzone badaniem piknometrem.

Zawartość wody

Zawartość wody jest określona na 180˚ poprzez ważenie do uzyskania punktu stałego, utrata wagi poprzez desykację to ok. 13%.

Zawartość pyłów

Całkowita zawartość pyłów powstających w procesie zwapnienia w 600˚C, w probierzu porcelanowym zawierającym próbkę wcześniej wysuszoną w 180 ˚ wynosi 18% .

Właściwości glinki ghassoul:

Czy można przypisać glince ghassoul właściwości myjące? Literatura opisująca ghassoul przypisuje glince właściwości myjące i pieniące.

Glinka zmieszana z wodą zamienia się w rodzaj gęstej masy błotnej, która ma właściwości oczyszczające i odtłuszczające dzięki dużej zdolności wymiany kationów.

Ghassoul wykazuje też zdolność absorpcji, nie działa drażniąco na włosy, skórę, czy błony śluzowe.

Zdolność absorbcji wody

Glinka może zabsorbować 1,66 swojej wagi z wody, co oznacza, że 15g glinki może zabsorbować 25ml wody. Dlatego po dodaniu wody glinka puchnie i zajmuje objętość 35 ml.

Ta zdolność absorbcji Ghassoul  jest znacząca w porównaniu z innymi glinkami. Glina używana w produkcji cegieł i garnków, na przykład, absorbuje jedynie 0,4 wagi z wody.

Badanie organoleptyczne

Wygląd: proszek

Kolor: brązowy

Cechy fizyko-chemiczne

Granulometria < 500 jakiś symbol nie mogę znaleźć

Utrata wagi w osuszaniu < 15%

Całkowita zawartość pyłów < 15%

Analiza mikrobiologiczna

Całkowita zawartość zarazków < 10000/g

Drożdże, pleśń < 1000/g

Regularne kontrole jakości Ghassoul

Aby potwierdzić, że Ghassoul nie zawiera żadnych mikroorganizmów ani pasożytów zagrażającym człowiekowi, glinka jest poddawana regularnej kontroli mineralogicznej i chemicznej, aby potwierdzić, że glinka Ghassoul jest zgodna z normami ustalonymi przez rząd marokański i opublikowany w oficjalnym dzienniku.

Certyfikat

„Société du Ghassoul et de des Dérivés », wyłączny wydobywca złóż glinki w Maroku, posiada certyfikaty CTFA i ECOCERT, które są przyznawane w branży kosmetycznej.

Proszek

Ghassoul w proszku jest produkowana z płytek ghassoul.

Ghassoul w postaci płytek jest tłuczony do momentu osiągnięcia granulek lub miałkiego proszku wysokiej jakości przeznaczonego do produkcji w sektorze kosmetycznym, dermatologicznym i innych.

Skala produktu

Marka handlowa: Ghassoul

Nazwa produktu: Ghassoul w proszku

Typ opakowania: plastikowy biały pojemnik

Waga: 200 g/250g

Glinka Ghassoul jest używana w naturalnej formie

 • do pielęgnacji kapilarnej

Dzięki jego właściwościom pieniącym Ghassoul może być używana w pielęgnacji kapilarnej. Działa jak naturalny szampon myjąc i odtłuszczając włosy i skórę głowy nie podrażniając skóry ani włókien keratynowych.

Zmieszać glinkę Ghassoul z ciepłą wodą do uzyskania błotnistej masy, nałożyć na wilgotne włosy poczynając od cebulek aż po końce, masować kilka minut, obficie spłukać.

Glinka Ghassoul zostawia włosy błyszczące i elastyczne.

 • do pielęgnacji ciała

Glinka Ghassoul rozprowadzona w ciepłej wodzie na błotnistą masę, nałożyć w formie okładów na całe ciało, poczekać kilka minut do wyschnięcia, obficie spłukać .

Ghassoul usuwa zanieczyszczenia i martwy naskórek, dzięki czemu uzyskujemy delikatną i aksamitną skórę.

 • jako maseczka

Ghassoul można stosować jako maseczkę na twarz.

Wymieszać z ciepłą wodą do otrzymania błotnistej pasty, nałożyć na skórę twarzy, pozostawić na 10-15 minut i spłukać.

Ghassoul absorbuje tłuszcz ze skóry, usuwa zanieczyszczenia oraz oczyszcza pory (eliminuje wągry).

Glinka Ghassoul a skóra wrażliwa

Ghassoul jest szczególnie polecana do wrażliwej skóry ponieważ zapewnia bardzo delikatne mycie skóry bez surfaktantów, 100% naturalne.

Produkty kosmetyczne na bazie składników chemicznych i substancji aktywnych mogą powodować podrażnienia skóry wrażliwej.

Użycie glinki Ghassoul pozwala chronić naturalną barierę ochronną skóry oraz gruczoły łojowe.

Ghassoul jest hipoalergiczna, idealna dla każdego rodzaju skóry.

Kilka przykładowych receptur:

Ghassoul w postaci naturalnej zmieszana z innymi składnikami naturalnymi, by nadać zapach skórze ciała i twarzy oraz włosom.

Przykładowe składniki, które można mieszać z glinką Ghassoul:

 • woda z kwiatów pomarańczy
 • olej arganowy
 • woda różana
 • olejki eteryczne

Przykładowe receptury:

 • maseczka oczyszczająca efas dla cery dojrzałej  do twarzy i ciała:
  • 50ml Ghassoul
  • 10ml miodu
  • 10ml soku z cytryny
  • Kilka kropel mleka
  • Kilka kropel olejku ze słodkich migdałów

Zmieszać wszystkie składniki do otrzymania gładkiej masy.

Nałożyć pastę na twarz i/lub ciało, zostawić na 15 minut do wyschnięcia, obficie spłukać.

 • Maseczka na skórę głowy
  • 50ml Ghassoul w proszku
  • 1 żółtko jajka

Dodać kilka kropel ciepłej wody do Ghassoul mieszając do otrzymania słodkiej masy, dodać żółtko.

Tak przygotowaną pastę nałożyć na włosy zaczynać od skóry głowy i rozprowadzić po końce, zostawić na 15 minut do wyschnięcia, spłukać. Włosy będą giętkie i błyszczące.

Kosmetyki

Ghassoul jest wykorzystywana jako podstawowy składnik w przemyśle kosmetycznym w produkcji:

 1. Szamponów
 2. Żelów do kąpieli i pod prysznic
 3. Mydeł
 4. Kremów do twarzy i ciała

Należy podkreślić, że produkt, w którego nazwie użyto słowa „Ghassoul” musi zawierać co najmniej 20% glinki Ghassoul.

Zastosowanie dermatologiczne

Glinka Ghassoul to podstawowy składnik wielu produktów dermatologicznych, jak kremy przeciwtrądzikowe.

Zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym

Ghassoul to podstawowy składnik wielu leków.

W formie doustnej jest używana przez kobiety w ciąży jako środek przeciw nadkwasocie.

Zastosowanie w talasoterapii /SPA:

Glinka Ghassoul  jest wykorzystywana w wielu centrach talasoterapii / SPA na świecie. Peeling ciała z użyciem glinki Ghassoul oczyszcza i pozwala usunąć martwy naskórek,  dzięki czemu skóra staje się bardziej delikatna.

Ponadto peeling przy użyciu glinki Ghassoul zostawia skórę wyraźnie czystą i niezwykle delikatną. Kąpiele w „błocie Ghassoul” są oferowane w centrach talasoterapii i SPA.

Poczuj piękno ciała w naturalny sposób – spróbuj glinki ghassoul.

Pamiętajmy, że ghassoul to element marokańskiego zabiegu hammam.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
MASKA INNA NIŻ WSZYSTKIE - SKARB MAROKA, 6.5 out of 10 based on 4 ratings
Print Friendly

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>