Hammam jest znany przede wszystkim ze swego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Rzeczywiście dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, które nam oferuje, pozbywamy się stresu i toksyn z organizmu, dzięki intensywnemu poceniu się, masażom i nawilżaniu ciała.
Zjawisko to funkcjonuje w Maroku jako niezwykle ważne zjawisko społeczne, jest to swoisty rytuał, z wyraźnie określonymi etapami i czynnościami do wykonania w odpowiedniej kolejności. Niemniej jednak jest to coś więcej niż tylko miejsce do kąpieli i pielęgnacji ciała. Od dawna hammam był również miejscem spotkań ludzi i rozwijania relacji towarzyskich.
Architektura takiego miejsca jest bardzo urozmaicona, w zależności od okolicy i od ludności, która zamieszkuje daną dzielnicę. Członkowie wszystkich grup społecznych chętnie i regularnie – co najmniej raz w tygodniu odwiedzali to publiczne miejsce.
To tutaj młode dziewczęta mogły pochwalić się własnoręcznie haftowanymi ręczniczkami i porozmawiać z rówieśnicami o pielęgnacji urody. Starsze kobiety omawiały i wybierały ewentualne kandydatki do roli żon dla swych synów. Ciekawostką jest to, że dzięki kolorom używanych przez kobiety ręczników, można było łatwo stwierdzić czy jest ona panną, mężatką, rozwódką czy wdową.
Mężczyźni korzystali z okazji, by w zacisznych murach hammamu rozmawiać o swoich prywatnych sprawach, ale także poruszać tematy zawodowe czy polityczne.
Dziś czasy się zmieniły i Marokańczycy mogą równie dobrze omówić prywatne czy też biznesowe tematy w innych miejscach niż hammam. Młodzi ludzie spotykają się w pracy, w kawiarniach, na ulicy czy poprzez Internet. Niemniej jednak społeczeństwo marokańskie w większości jest przywiązane do tradycji odwiedzenia łaźni publicznej, gdzie mogą dokonać zabiegów pielęgnacyjnych, a także spotkać innych ludzi i nawiązać interesujące kontakty.